Drukuj
Kategoria: Aktualności

dobre slowaŚwiętość to cel i zadanie każdego chrześcijanina

Pan Bóg wzywa nas wszystkich na tę niezwykłą drogę, gdzie realizują się Boże plany naszego zbawienia. Świętość jest nakazem samego Boga; „Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz” (Kpł 19,2). Każdy zatem, stworzony na obraz i podobieństwo Boga, ma dążyć do świętości, której ostatecznym kresem jest zbawienie.


Wskazówki św. Jana Pawła II

Wielki nasz rodak Jan Paweł II wielokrotnie zachęcał nas, z mocą proroka, byśmy nie lękali się w codziennym życiu być świętymi. Świętość rozumiał jako skarb, którego należy nieustanie poszukiwać i z pietyzmem pielęgnować. Wskazywał jej kierunek i dodawał odwagi do pójścia za Chrystusem, zachowując przykazania i dobre rady.

Papież ukazywał, co jest wolą Bożą i zachęcał do jej odkrywania w codziennym naszym życiu. Przypominał, że świętość jest realną rzeczywistością na miarę każdego ludzkiego serca. Oznacza ona pełnienie woli Bożej na wzór Jezusa Chrystusa. To On, Syn Boży, dla wszystkich zbawionych stał się Drogą Świętości i mocą w codziennym zmaganiu się z ich ziemską egzystencją. W Nim pokładali wszelką nadzieję. Dzisiaj święci orędują za nami, byśmy w ziemskiej wędrówce doszli do wiekuistej Światłości tak jak oni.

Powołanie dla każdego

Świętość jest darem i zadaniem zakorzenionym w sakramentach chrztu i bierzmowania. Przeznaczona jest ona dla wszystkich bez wyjątku - duchownych i świeckich. Świadczą o tym beatyfikacje i kanonizacje dokonywane w historii Kościoła podczas pontyfikatów papieży, a szczególnie świętego Jana Pawła II. Świętość zatem jest możliwa w życiu każdego człowieka. Wszyscy są zaproszeni, w całkowitej wolności, do doświadczania radości płynącej z życia świętego, którego źródłem jest autentyczna miłość Boga i bliźniego, zakorzeniona w ewangelicznym przesłaniu.

Powołanie do świętości zatem posiada charakter uniwersalny i nikt nie jest z niej wyłączony. Winna stać się programem naszej życiowej egzystencji. Świętość nie jest przywilejem wybranych, lecz obowiązkiem wszystkich i celem, jaki Bóg stawia przed człowiekiem stworzonym na obraz i podobieństwo Swoje.

Dzisiaj świat spragniony jest ludzi świętych, którzy ukazywaliby oblicze miłosiernego Boga. Być świętym oznacza otworzyć się na Chrystusa w każdym człowieku, żyć Jego miłością, prawdą, wolnością i pełnią szczęścia. Każdego dnia z pokorą przyjmować doświadczenie krzyża.

Co mam czynić, aby stać się świętym?

Każdy musi odnaleźć swoją własną odpowiedź. Spróbujmy odszukać ją w życiorysach świętych swoich patronów, którzy naśladując Jezusa, podejmowali w trudzie każdego dnia swoje obowiązki, konfrontując je z Ewangelią. Podejmowali trudną drogę, którą wyznaczała im Opatrzność Boża. Jeśli chcesz być zbawionym, trzeba i Tobie ją podjąć. Jest ona dla Ciebie darem miłosiernego Boga. Często związana z krzyżem, bez którego nie ma zbawienia. Jest to najpiękniejsza droga prawdziwej Bożej miłości, na której Jezus zapewnia pełnię szczęścia. Sam ją osobiście przemierzył, dając nam zbawienie. Pokazał, jak nią iść, by dojść do celu przeznaczenia. Kroczenie drogą świętości wskazują nam nasze Zasady Życiowe. Niech stają się dla nas częstą lekturą i nieustanną refleksją nad naszym życiowym powołaniem.

Prośmy więc naszego Króla Wieków, by codziennie prowadził nas swoją drogą pięknej miłości, wyzwalającej nas z egoizmu, przemieniającej i czyniącej świętymi.

Pola